Zraszacze statyczne i rotacyjne – porównanie.

Zraszacze statyczne i rotacyjne – porównanie.

W Polsce możemy zaobserwować ostatnio zmiany klimatyczne. Są one widoczne chociażby latem, kiedy to występują długie okresy suszy, przerywane dniami obfitującymi w opady. Taka pogoda bardzo często nie sprzyja niektórym gatunkom roślin, jakie możemy znaleźć w naszych ogrodach. Dlatego też, coraz popularniejsze jest wykorzystywanie zraszaczy, które automatycznie nawadniają podwórko, zgodnie z jego potrzebami. Najczęściej korzysta się ze zraszaczy statycznych i rotacyjnych. Zapoznaj się z ich krótkim porównaniem!

Zraszacze statyczne i rotacyjne – najważniejsze podobieństwa.

Głównym podobieństwem, które nasuwa się już na pierwszą myśl, jest to, iż zarówno zraszacze statyczne, jak i rotacyjne spełniają tożsamą funkcję. Ich główną rolą jest nawadnianie przestrzeni, w której zostają zainstalowane. Nadają się zarówno do podlewania krzewów, drzew, roślin kwitnących, jak i trawników. Oba zraszacze, jak na zautomatyzowany system nawadniania przystało, pozwalają zaoszczędzić wodę oraz czas, jaki trzeba przeznaczyć na samodzielne, ręczne podlewanie całego podwórka. Zraszacze statyczne i rotacyjne łączy również to, że zarówno jedne, jak i drugie są bardzo proste w montażu. Trzeba także dodać, że zraszacze statyczne i rotacyjne są ogólnodostępne. Można zakupić je w każdym sklepie z wyposażeniem ogrodniczym, ponadto ich cena również jest do siebie bardzo zbliżona. Dodatkowym podobieństwem jest fakt, iż zarówno zraszacze statyczne jak i rotacyjne mogą być wynurzalne. Dzięki temu, wtedy gdy nie pracują, są one schowane pod ziemią i nie psują wyglądu ogrodu. Natomiast, gdy zaczynają nawadnianie terenu, wysuwają się ponad powierzchnię gleby.

Jakie różnice cechują zraszacze statyczne i rotacyjne?

Między zraszaczami statycznymi i rotacyjnymi można wyróżnić kilka różnic. Przede wszystkim posiadają one całkiem odmienny zasięg. Zraszacze statyczne cechują się niskim zasięgiem, natomiast rotacyjne dużo większym (jak również możliwością regulacji kąta i zasięgu wypływającej wody). Bezpośrednio przekłada się to na kolejną różnicę – zraszacze statyczne sprawdzają się na niewielkich, płaskich przestrzeniach, z kolei zraszacze rotacyjne służą do podlewania dużych podwórek, nawet takich, na których występuje nieregularne ukształtowanie terenu. Oczywiście zraszacze te różnią się także nazwą, dlatego trzeba przy tym pamiętać, że zraszacze rotacyjne określa się często mianem turbinowych bądź obrotowych. Ponadto, zraszacze statyczne, charakteryzują się tym, że się nie ruszają w trakcie emitowania wody. Mogą więc kierować wodę tylko w jednym kierunku, ich obudowa nie ma również zdolności do obracania się. Natomiast zraszacz rotacyjny, obraca się przez cały czas podczas nawadniania terenu.

Zraszacze statyczne i rotacyjne – które są lepsze?

Już teraz doskonale wiesz, jakie są podstawowe różnice i podobieństwa pomiędzy zraszaczami statycznymi i rotacyjnymi. Na tej podstawie łatwiej będzie Ci podjąć decyzję związaną z wyborem konkretnego wariantu. Jeśli nadal nie wiesz, które zraszacze lepiej sprawdzą się na Twoim podwórku, możesz połączyć je ze sobą – w jednym krańcu ogrodu instalując nawadnianie statyczne, a w drugim rotacyjne. Pozwala to zdecydowanie zwiększyć możliwości instalacji nawadniającej. Pamiętaj, że wszystko zależy od warunków klimatycznych, ukształtowania i wielkości podlewanej powierzchni oraz zapotrzebowania roślin na wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*