Co warto zobaczyć w Tarnowie?

Co warto zobaczyć w Tarnowie?

Wakacje to czas, w którym z chęcią wyjeżdżamy na krótsze, jak i dłuższe wycieczki. Obecnie dużą popularnością cieszą się podróże po Polsce. Warto wybrać się w taką wyprawę i na własnym przykładzie przekonać się, że nasz kraj jest pełen wielu niezwykle urokliwych zakątków. Jednym z miast, które warto odwiedzić jest Tarnów. Sprawdź jakie atrakcje czekają tam na wszystkich turystów!

Co wyróżnia Tarnów na tle innych polskich miast?

Ostatnimi laty często wspomina się, że ludzie uciekają z Tarnowa i jako nowe miejsce zamieszkania wybierają Kraków, w którym znajdują lepsze perspektywy na zdobycie wykształcenia lub znalezienie pracy. Rzeczywiście, być może polityka gospodarcza miasta na należy do najbardziej udanych, jednak dorobek kulturalny i historyczny Tarnowa, niejednokrotnie dorównuje pobliskim miastom takim jak Kraków, czy Rzeszów. Warto także wspomnieć, że Tarnów często jest nazywany „polskim biegunem ciepła”, związanych z nim jest wiele interesujących postaci, a najbardziej charakterystyczne jest to, że na przestrzeni lat doszło tutaj do styku różnorodnych kultur – polskiej, węgierskiej, żydowskiej oraz romskiej. Historyczne pozostałości wynikające z tego faktu są zauważalne także współcześnie.

Rynek w Tarnowie – warto go zobaczyć!

Większość wycieczek po tym mieście rozpoczyna się od wizyty na tarnowskim rynku oraz położonym nieopodal placu Kazimierza Wielkiego. Można podziwiać tam urokliwe kamienice, zabytkowy ratusz, jak również napić się kawy w jednej z licznych kawiarni. W pobliżu znajduje się także Bazylika Katedralna Narodzenia NMP, której również nie można przeoczyć. Następnie kroki turystów kierują się zwykle na ulicę Wałową oraz Krakowską. W tych lokalizacjach znajdują się liczne zabytki i obiekty turystyczne. Są to na przykład: Muzeum Diecezjalne i Okręgowe, historyczna atrapa tramwaju pełniąca obecnie rolę kawiarni, dawne mury miejskie, pomnik Władysława Łokietka, Brama Seklerska i węgierski zakątek, pomnik generała Józefa Bema, Pasaż im. Tadeusza Tertila, tarnowska bima, czyli pozostałość po żydowskiej synagodze, ławeczka poetów, a także pomnik upamiętniający pierwszy transport więźniów do obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Tarnowskie parki, po których warto pospacerować!

Liczne tarnowskie parki i skwery tworzą miejską zieleń. Najbardziej popularny jest Park Strzelecki, Park Sanguszków, Lasek Lipie, Kantoria oraz Park Piaskówka. Można tam jeździć na rowerze, spacerować po alejkach, spędzać czas pośród zieleni, a dzieci mogą bawić się na placu zabaw. Miejsca te są oblegane przez mieszkańców i turystów zwłaszcza w ciepłe wakacyjne dni. Dla spragnionych kontaktu z kulturą polecane jest zwłaszcza zatrzymanie się na dłużej w mieszczącym się w Parku Strzeleckim Biurze Wystaw Artystycznych.

Tarnowskie zabytki, których nie można przeoczyć!

Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych w Tarnowie jest także Góra św. Marcina oraz znajdujące się na niej ruiny zamku. Nie można zapomnieć także o pięknym dworcu kolejowym – przyjazd pociągiem sprawia, że można podziwiać go już na samym początku wizyty w tym mieście. Jeśli z płyty rynku zejdzie się tak zwanymi Wielkimi Schodami w stronę Burku, natkniemy się na pomnik kataryniarza. Duże znaczenie w Tarnowie mają także liczne obiekty sakralne, wśród których na pierwszy plan wychodzą piękne, drewniane kościółki. Bez dwóch zdań obowiązkowym punktem wizyty w tym mieście jest ponadto odwiedzenie Starego Cmentarza oraz Cmentarza Żydowskiego.

Podsumowanie

Tarnów określany jest mianem perły polskiego renesansu. Jest to urokliwe miasto, pełne zabytków świadczących o jego bogatej historii i kulturze. Jeśli planujesz weekendową wycieczkę, powinieneś wziąć pod uwagę właśnie to miejsce. Na pewno nie pożałujesz swojego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*